Firma Adı İletişim Konum
ANT GROUP TEK. MAK. İML. MÜH. TAAH. SAN. VE TİC. A.Ş.
Sakarya 2. OSB 3. Yol No: 9 Kargalıhanbaba / Hendek / SAKARYA / TÜRKİYE
İletişim: +90 264 654 5945
Web: http://www.antgroup.com.tr/
Salon: 3
Stant: 334
Ürün Grupları
  • Atik tesisleri ve cevre yonetimi donanimlari
  • Pompa ve vanalar
  • Jeneratorler elektrik motoru transformator
  • Rulmanlar
  • Boru ve hortumlar
  • Endustriyel yaglar
  • Olcme test cihazlari ve optik aletler
  • Sektorel hizmet saglayicilari

Şirketimiz Ant Group Teknoloji Makina İmalat Mühendislik Taahhüt Sanayi Ticaret Anonim Şirketi 1976 yılında ortaklık yapısı ile üretim hayatına başlamış olup, 2003 yılından günümüze bir aile şirketi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 45 yılı aşkın bilgi birikimi ve deneyimi ile koyulaştırıcı ve katı sıvı filtrasyonu, anahtar teslimi nişasta, glikoz ve diğer nişasta türevleri üretim tesislerinin kurulması, mekanik ve rafine tuz tesisleri ve ekipmanları imalatı, hurma işleme tesisleri kurulması, çeşitli tiplerde kurutma makinaları, fermantör, reaktör, kristalizatör gibi proses ekipmanlarıimalatı, paslanmaz ve benzeri özel çelik malzemelerden çeşitli ekipman, mikser ve tank imalatları, muhtelif tiplerde konveyör ve nakil sistemleri imalatları ve diğer özelmakinaların dizayn ve imalatları konularında bir çok ülkede ve ülkemizde bilinen ve aranan bir firma haline gelmiştir.

Pres FiltrePres Filtre
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Pres filtreler en eski tip filtrelerdendir. İlk tasarlanan susuzlaştırma ekipmanlarından olması aynı zamanda en çok kullanılan tipteki filtre olmasını da sağlamıştır. Çok çeşitli proseslerde kullanılması ile tanınan pres filtreler doldur boşalt şeklinde çalışan filtrelerdir. Zamanla çok büyük teknolojik gelişmeler ile daha pratik, daha kontrollü ve tam otomatik olarak çalıştırılabilirler. Pres filtreler temel olarak chamber plakalı, membran plakalı ve mixpack (chamber-membran) dizilimli olarak üç yapıda tasarlanabilirler. Ayrıca kapalı veya açık deşarj seçenekleri ile farklı filtrat deşarjı şekilleri, kek yıkamalı, hava üflemeli tipleri ile de farklı proseslere uygunlukları ile çok çeşitli tip ve tasarımda imal edilebilirler. 450×450 mm den 2500×2500 mm ölçülerinde 15 mm kek kalınlığından 50 mm. kek kalınlıklarına göre her türlü kapasiteye uygulanabilirler. Tam otomatik ve 25 plakadan fazla sayıda plakanın kullanıldığı filtrelerde bulunan otomatik plaka açma sisteminin dışında yüksek basınçlı bez yıkama sistemi opsiyonel olarak filtrelere eklenebilir. Son teknoloji ile üretilen PLC kontrollü pres filtreler özel tasarımı ve yapısı itibari ile daha hızlı şarj süresi, daha yüksek verim ve daha düşük kek rutubeti sağlaması için dizayn edilmiştir

KoyulaştırıcıKoyulaştırıcı
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Bir koyulaştırıcı, esasen, içinde sıvı ve katı fazın bir arada bulunduğu, bu şekilde temiz bir sıvı ve koyulaşmış bir alt tabakanın oluşmasını sağlayan büyük bir tanktır. Koyulaştırıcılar, katı partiküllerin tankın dibine çökelmesine ve tanktan çıkan partiküllerle alttaki suyun taşmasına dayanan mekanik bir sisteme sahiptir. Koyulaştırıcıların, ihtiyaç duyulan kullanıcı ve sektöre göre değişebilen pek çok faydası vardır. Örneğin, koyulaştırıcılar su kaynağının az ve suyun ulaşımının zor olduğu tesislerde kullanılabilir; bu durumda bir koyulaştırıcı bitkiler için tekrar kullanılabilinecek su çıkartabilir. Tesislerin su birikintilerinin ve atık ürünlerinin çökelme boyutlarını küçültmek için de kullanılabilirler. Ayrıca filtre presleri gibi diğer aşağı akış ekipmanlarıyla birleştirildiklerinde, çökelme birikintilerini tamamen ortadan kaldırabilirler. Ayrıca bitki sularının mineral ve tozlardan arındırılmasında da kullanılabilirler.

Vakum Disk FiltreVakum Disk Filtre
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Bir vakumlu disk filtresi, en küçük pedlerde bile oldukça hassas filtreleme sağlayabilir. Sıralı birkaç disk, atık ve tahliye bölgesi boyunca dönen bir merkeze bağlanır. Her daire, bir dilim pizza gibi kalıplanmış bölümlerden oluşur. Her sektör, sıvının bir bez çuvalın içinden, bölmeye ve orta namludan dışarı çıkmasına izin vermek için ya olukludur ya da zımba plakasından yapılmıştır. Her disk, bulamacı her iki taraftan aynı anda filtreler. Vakumlu disk filtreler, bulamacın sıvı oranının daha fazla olduğu ve kekin kolayca boşaltılabildiği bu durumlar için idealdir. Vakum disk filtreler sürekli çalışabilen filtreler olup en büyük avantajları çok yüksek kapasiteler için üretilebilir olmaları ve yüksek kapasitelerde alan olarak vakum tambur filtrelere göre daha az yer kaplamalarıdır. Vakum disk filtrelerin tasarımı, dizaynı ve imalatları gelişen teknoloji ile laboratuvarlarımızda ve pilot filtrelerimizde yapılan Ar-Ge çalışmalarının sonuçları ile yüksek verim, yüksek kapasite ve düşük kek rutubeti sağlayacak şekilde yapılır Vakumlu disk filtre beş ana parçadan oluşur; Vana: Vananın bir tarafı vakum pompasının, biri vakum diğeri üfleme tahliyesi için olan iki boşluğuyla karşı karşıyadır. Vananın diğer tarafı, izole kek oluşumu, kek kurutma ve üfleme tahliye bölümleri ile filtre köprü bloklarıyla karşı karşıyadır. Sektörler ve Sektör Torbaları: Bu sektörleri üretmek için metal, plastik, fiberglas veya ahşap malzemeler kullanılabilir. Kek, sıvı merkez namludan geçerken, filtre valfin ve torba tarafından yakalanır. Orta Namlu: Bir merkez namlu, birbirine bağlı bir dizi tüpten oluşur; her tahliye borusu için için bir boşluk olacak şekilde her bölümde yer alır. Filtre Tankı ve Karıştırıcı: Bulamaç içeren maddelerin filtrasyon aşaması için beklemesi, sıvıların katıya oranını sabit tutmak için bir karıştırıcı bulamacı sürekli olarak karıştırır. Değişken Hızlı Sürücü: Değişken hızlı sürücü, bir elektrik motoruyla çalıştırılır, devir hızının farklı olmasına izin verir, belirli bir uygulamanın verimliliği ile ilişkilidir.

Vakum Tambur FiltreVakum Tambur Filtre
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Vakum filtreler arasında en yaygın tip olan ve çok çeşitli sektör ve ürün için kullanılabilen tipte bir filtredir. Bir vakumlu tambur filtre, bulamacın filtrelenmesi için beklediği küvet içinde döndürülen bir tamburdan oluşur. Vakumlu tambur filtreler, yüksek katı oranlı sıvı madde filtreleme işlemlerinde kullanılabilir. Sıvıya önce filtre destekli ön kaplama uygulanır, ardından alttaki küvete gönderilir. Tambur dönerken sıvı kısım vakumlanır ve dışarı pompalanır. Katı parçacıklar tamburdan dışarı çıkar ve yardımcı bıçaklar sayesinde küçük partiküllere parçalanır ve sistemden ayrılır. Vakumlu tambur filtreleri, esas olarak yüksek miktarda bulamaç içeren filtreleme işlemleri içindir. Vakum tambur filtreler günümüzde ağırlıklı olarak maden, kimya ve gıda endüstrilerinde kullanılabilirler. Sabit ve otomatik olarak çalıştıkları için işleme maliyetleri düşüktür. Tambur hızı, kek kalınlığını kontrol etmek için değiştirilebilir. Vakumlu tambur filtre, diğer katı-sıvı ayırıcılara göre duşlama cihazı yardımıyla oldukça temiz bir ürün çıkartabilir.

Vakum Belt FiltreVakum Belt Filtre
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Vakum belt filtreler genellikle kristal yapılı iri taneli katı madde içeren malzemelerde kullanılırlar. Belt üzerine beslenen malzeme içindeki sıvı belt altında bulunan vakum haznesinden emilerek katıdan ayrılır. Belt genişlikleri 1000mm. ile 3000mm. arasında değişmektedir. Büyüklükleri ve yüksek kapasiteleri ile verimli bir filtrasyon yaparken aynı zamanda özel ürünler için çok rahat bir şekilde kek yıkama yapılabilmektedir. İki farklı dizaynda üretilebilecek olan vakum belt filtelerden biri vakum çekmeceli, diğeri ise vakum kanallı taşıyıcı bantlı tiplerdir. Vakum çekmeceli tipte filtre bezi ile birlikte aynı hızda hareket eden vakum çekmeceleri, filtre bezinin altından vakum ile filtratı emerken ileri limite gelince hızlı bir şakilde geri gelir ve yeni beslenen kısmı süzmeye başlar. Bu sırada hareket etmeye devam eden filtre bezi üzerindeki kek, bir sıyırıcı ile filtre bezinden ayrılır. Vakum kanallı taşıyıcı bantlı tipte ise filtre bezi özel bir bant üzerinde ve bu bant tarafından ilerletilirken bant yüzeyinde bulunan deliklerin altındaki vakum kanalından filtrat emilir.

Flokulant ÜnitesiFlokulant Ünitesi
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Bir flokulant ünitesi, ters çukurların kullanılmasının ortadan kaldırılmasına, suyun geri dönüştürülmesine ve atık sıvıların diğer kullanışlı kullanımlar için kullanılabilecek geri dönüştürülmüş katı maddelere dönüştürülmesine neden olan bir dehidrasyon işlemini yürütür. Flokülasyonda, delinmiş sıvıların fiziksel ve kimyasal özellikleri sürekli olarak analiz edilir ve katı tahliyeyi iyileştirmek için ideal oranlarda polimer ile işlenir. Polimer hidratlama ve karıştırma özelliklerine sahip kaymaya duyarlı karıştırma ekipmanı, katı sıvı ayırma işlemi için ideal bir karışım oluşturur ve maliyeti düşürür. Otomatik flokülasyon ünitesi sistemi, minimum polimer tüketimi ile verimli bir şekilde çalışması için karıştırma ve karıştırma ekipmanını kontrol eder.. Flokülasyon üniteleri kimyasal kullanımını azaltır. Ayrıca flokülasyon ünitesi kullanmak su tüketimini ve kirlilik miktarını azaltır.

Firmanın kayıtlı temsilcilik bilgisi bulunmamaktadır.

Firmanın kayıtlı marka bilgisi bulunmamaktadır.