Sanayi ve Güvenlik İçin Kritik Madenler

Sanayi ve Güvenlik İçin Kritik Madenler
Teknolojik atıkları dönüştürerek kritik madenleri ve değerli elementleri geri kazanan Avrupa Birliği, 2020 yılında ihtiyaç duydukları tungsten, öropiyum, yitriyum, antimon, paladyum, rodyum, platin, kobalt, titanyum, fosfat, iridyum, magnezyum, rutenyum, germanyum ve vanadyum gibi maden ve elementlerin bir kısmını geri dönüşüm ile tekrar kazandı.
 
Kritik madenler ve nadir toprak elementlerinin kaynak ve üretiminin tek bir elde olması tedarik sürecinin olası sorunları arasında gösteriliyor. Ayrıca politik kararlar, savaşlar, salgınlar, doğal afetler, maden kazaları ve madenlerin ender bulunması gibi nedenlerin de üretimde sınırlanma riskini doğurduğu belirtiliyor.
 
Kritik Madenler ve Nadir Toprak Elementleri Daha Yeşil Çevre Koşulları Getirir
Bu kritik maden ve elementlerin teknolojide, sanayide kullanıldığını ve ülke sanayisi ve güvenliği için önemli olduğunu söyleyen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gültekin Topuz, kritik madenlerin ve nadir toprak elementlerinin çevreye katkıları hakkında petrol ve yan ürünlerine nazaran daha yeşil çevre koşullarını getirecekleri ifadesini kullandı. Topuz, bu maden ve elementlerin rüzgar ve güneş enerji santralleri bileşenlerinin üretimi gibi alanlarda yoğun kullanımının petrol ve doğalgaz kaynaklı ulaşım ve enerji sektörü emisyonlarının önüne geçeceğini ifade etti.
 
Bir Elektrikli Araçta 20 Kilogram Bakır Kullanılıyor
Bazı madenlerin çıkarılmadıkları zaman da doğaya zarar verebileceğine dikkat çeken İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emin Çiftçi konuyla ilgili olarak, “Günümüzde en önemli emisyon kaynağı baca gazları ve trafik. Kritik madenler sayesinde bunu ortadan kaldırıyorsunuz, bu aslında doğa için olabilecek en güzel senaryo. Ama biz her zaman doğal kaynaklara bağımlıyız, bir elektrikli araçta yaklaşık 20 kilogram bakır kullanılıyor ve bakır da maden yataklarından geliyor.” İfadelerini kullandı.
 
Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır.
https://madencilikturkiye.com/kritik-madenler-ulkemizin-sanayisi-ve-guvenligi-icin-elzem/
SEKTÖRDEN HABERLER SAYFASINA GERİ DÖN